top of page

מארגנים יום הולדת

עודכן: 3 ביולי

לפעמים אני מרגישה קצת סנדלרית. הולכת יחפה. אוהבת להכין פעילויות לילדים ולמשפחה, אבל שוכחת להדפיס את החידות לשולחן שבת… או מבועתת מהמחשבה שאצטרך להפעיל חבורת בנים… ובכל זאת. הילד ביקש יומולדת. איך אוכל לסרב?

"כמה חברים תרצה להזמין ליום ההולדת?" שאלתי.

"כמה אני יכול?" שאל בחזרה החתן.

"בוא נתחיל בזה שתספור כמה את רוצה, ונראה". 

אז ספר. "עשר" הכריז.

"וכמה בנים אתם בכיתה?" "21".

וואו. אנחנו לא יכולים להזמין חצי כיתה… האחרים יעלבו. מה עושים???

21 זאטוטים. או פרחחים. בני 7-8. בנים. זה מה שציפה לי ביום ההולדת.

תוסיפו לזה את הבקשה מחתן היומולדת למשחק חפש את המטמון. איך אני יכולה לעשות כזה דבר?

התלבטתי כמה ימים בעניין. בסוף החלטתי שאכין פעילות בקבוצות. החתן יצטרך לרדת מרעיון המשחק ולזרום איתי. ארבע קבוצות של 5חמישה ילדים נראה לי אפשרי. אני מקווה. אקח את הגדולים איתי, כל אחד יהיה אחראי לתחנה אחת, כל תחנה 10 דקות. אשאל גם את סבתא אם היא יכולה לבוא לעזור. ונצליח. בעזרת השם.

בכל זאת, רציתי שהחתן יהנה גם מכתבי חידה, אז החלטתי לשלב כתבי חידה: לאחר השלמת תחנה כל קבוצה תקבל פתק עם כתב סתרים ששולח אותם למיקום התחנה הבאה.

אז לכל אלה שעוד מתלבטים מה לעשות ביום ההולדת של הילד/ה, מרכזת לכם כאן את הרעיונות שיישמנו ביום ההולדת יחד עם טיפים לביצוע מוצלח. כמובן שאני לא לוקחת אחריות על הצלחה ודאית, זה כל כך תלוי גם בילדים…

מה עשינו?

הכנו 4 תחנות:

  • יצירה - הכנת סימניות

  • משחקי כדור

  • בועות סבון

  • ריקודים (בסגנון Just dance)

למה בחרתי בתחנות האלה?

התחנות הן מגוונות כך שקיוויתי שגם אם לא כל התחנות ימצאו חן בעיני כולם, עדיין כל אחד ימצא לפחות תחנה אחת שכיף לו בה - יצירה, פעילות גופנית, או משחק (ומי לא אוהב בועות סבון?). חוץ מזה, הגיוון הוא גם ברמת הפעילות של המשתתפים - מהרגוע (סימניות, בועות סבון) ועד לאנרגטי (משחקי כדור וריקודים). בנוסף בחרתי בתחנות קלות להסבר ולתפעול.

מה בכל תחנה?

שולחן תחנת הסימניות

יצירת סימניות - הדפסנו מראש דוגמאות פשוטות של סימניות לצביעה. אפשר למשל מכאן. הכנו שולחן בחצר, מכוסה במפת ניילון שעליו סידרנו טושים ואת הסימניות גזורות. שמנו גם שבלונה של אותיות. כל ילד בחר את הסימניה מהמגוון שהדפסנו וצבע. לאחר מכן רשם את שמו מאחור - בעצמו או בעזרת השבלונה. במקביל לפעילות

נִיילנו את הסימניות (בלמינציה), חוררנו חור למעלה, וקשרנו סרט.

משחקי כדור - רכשנו מראש כמה חרוטים (קונוסים) קטנים מפלסטיק (שלושה שקלים לאחד). לקחנו גם חישוקים קטנים. יצרנו מסלול פעילות: סידרנו חרוטים בטור על הדשא.  ובנוסף שלישיית חרוטים במרחק של שני מ'. כל ילד היה צריך לזגזג עם הכדור בין החרוטים ולאחר מכן לקלוע את החישוקים על שלישיית החרוטים. הקבוצה צברה נקודות בהתאם לקליעות.
תחנת בועות סבון מחכה לילדים

בועות סבון - הכנו מראש שתי ערכות של בועות ענק (מוטות מחוברים עם חוט מעגלי ביניהם - ניתן לרכישה בחנויות צעצועים), ובנוסף רכשתי עוד רביעייה של מתקני בועות סבון ארוכים. הכנתי גיגיות עם סבון לבועות. הילדים פשוט הפריחו בועות בתורות ונהנו.


ריקודים - הכנתי מראש פלייליסט של חמישה ריקודים מהיוטיוב בתיאום עם חתן היומולדת. הקרנו בטלוויזיה גדולה, והילדים כבר יודעים מה לעשות. רקדו בכיף! סרטוני ריקוד אפשר למצוא בחיפוש של just dance, וגם אצל די ג'יי רפי (DJ Raphi) שמרקיד (מקסים עם אנימציה נהדרת) גם לצלילי שירים חסידיים.

בסיום התחנה עשיתי הצגה קטנה עם חתן היומולדת: השמענו את השיר "אין חגיגה בלי עוגה", וכמובן שעודדתי את הילדים לשיר. הלכתי למטבח וחזרתי בפנים נפולות. אמרתי לילדים שהכנתי עוגה ושכחתי לקשט אותה. הבן שלי (שתיאום מראש כמובן) התאכזב בקול "אוף, זה בכלל לא שווה!" ואז שאלתי את הילדים מה אפשר לעשות (ואחרי שכבר ראו שהכנתי קישוטים אכילים על השולחן" אמרו שהם יקשטו. הרווחנו עוד פעילות כיפית של קישוטי מאפינים… לשם כך הכנתי מראש שולחן עם צלוחיות קטנות עם קליקים משוקולד, סוכריות צבעוניות, פצפוצי שוקולד לבן (ששכחתי לשים על השולחן…), וסוכריות גומי קטנות. הילדים כמובן קברו את העוגה מתחת לקישוטים, אבל ממש נהנו מזה!

בסיום הכנו להם צלחות עם חטיפים וכוסות מיץ - וזהו!

היה ממש מוצלח! אפילו ילד היומולדת היה מרוצה. עד כדי כך שלא הצלחתי לשלוח את הילדים הבייתה, שהמשיכו לשחק כדורגל ולא רצו להפסיק…

אז מה סוד ההצלחה? מסכמת כאן בקיצור טיפים להצלחת מסיבת היומולדת:

  • להביא עזרה. לבקש עזרה מכל מי שאפשר. אני גם הזמנתי את הבת של השכנה שתבוא לעזור, בנוסף לאמי, בעלי, שני ילדים נוספים ואני. כל אחד היה אחראי על תחנה ואני תיזזתי בין כולם. בעלי ניילן את הסימניות וצילם גם.

  • לבחור בתחנות קלות לתפעול ופשוטות לביצוע.

  • למדוד זמנים קצרים לתחנות - אני הפעלתי 10 דקות כל תחנה. כשנגמר הזמן הטיימר בטלפון צלצל ברמקול (או שהפעלנו שיר).

  • לא לשכוח להשאיר זמן לפיצוח כתבי הסתרים

  • להיות ברוגע, כמובן.

זהו!

יש לכם רעיונות נוספים לתחנות ליום הולדת? מוזמנים לכתוב בתגובה שגם אחרים יוכלו לקבל רעיונות!


בתמונות: קצת מאיך שזה נראה לפני שהגיעו הזאטוטים (-;.


תערוכת הסימניות לאחר הצביעה ושולחן קישוט העוגות


Comments


bottom of page